top of page

HISTORIA MKS MDK WARSZAWA

Sekcja Piłki Siatkowej Chłopców Międzyszkolnego Klubu Sportowego „MKS MDK” WARSZAWA  przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Wł. Broniewskiego w Warszawie (rozpoczął działalność w 1952 r.) powstała w 1960 r. i od tego roku prowadzi nieprzerwanie szkolenie sportowe młodzieży  męskiej z warszawskich szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych.

Po 2 latach istnienia zaczęła uczestniczyć w siatkarskich rozgrywkach warszawskich, wojewódzkich i ogólnopolskich.  Zaowocowało to zdobyciem pierwszego klubowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów (brązowego) w finałach Mistrzostw Polski rozgrywanych w Wołominie.  Od tej pory tworzone były nowe grupy szkoleniowe  – obejmujące kolejne, młodsze roczniki dzieci.

Dobre wyniki sportowe i medale zdobywaliśmy coraz częściej. Zawody, w których uczestniczyliśmy objęte były systemem punktacji za osiągane wyniki sportowe. Przesuwaliśmy się coraz wyżej w ogólnopolskiej tabeli siatkarskich klubów sportowych. Przez wiele kolejnych lat zajmowaliśmy również czołowe miejsca w prowadzonym przez PZPS ogólnopolskim rankingu klubów siatkarskich, znajdując się po kilkunastu latach istnienia w pierwszej „szóstce” wszystkich istniejących w Polsce klubów siatkarskich, chociaż posiadaliśmy wyłącznie grupy młodzieżowe. Udanie rywalizowaliśmy z „wielkimi” ligowymi klubami I i II ligi państwowej ( w tych latach były to najwyższe klasy rozgrywkowe w kraju ) .

Obchodząca w roku szkolnym 2015/2016 swoje 55 lecie istnienia sekcja wychowała do chwili obecnej kilkudziesięciu reprezentantów Polski w kategorii juniora  i juniora młodszego. Wyszkoliła kilkunastu reprezentantów Polski seniorów oraz ponad 100 zawodników, którzy po ukończeniu wieku juniora (19 lat) kontynuowali bądź kontynuują swe kariery sportowe w klubach PLS oraz pierwszej i drugiej ligi. Wychowaliśmy 7 olimpijczyków oraz 3 Mistrzów Świata i Europy.

Do najwybitniejszych wychowanków naszej sekcji należą: Mirosław Rybaczewski – mistrz Świata i Mistrz Olimpijski; Wojciech Drzyzga oraz Włodzimierz Nalazek – brązowi medaliści Mistrzostw Europy i Olimpijczycy; Arkadiusz Wiśniewski, Grzegorz Wagner, Witold Roman, Sławomir Gerymski, Andrzej Szewiński (senator) – wielokrotni reprezentanci Polski, startujący w Olimpiadach, Mistrzostwach Europy oraz Lidze Światowej – zawodnicy, którzy  bardzo często wygrywali doroczne Plebiscyty na „Najlepszego Polskiego Siatkarza” sezonu; Paweł Zagumny – Olimpijczyk, V-ce Mistrz Świata i Mistrz Europy – najlepszy rozgrywający tych Mistrzostw, były Mistrz Świata   i Europy Juniorów, Paweł Papke –  wielokrotny reprezentant Polski, były Mistrz Świata i Europy Juniorów (były Prezes, a obecnie Wiceprezes PZPS);  Artur  Szalpuk – aktualny reprezentant Polski.

Dotychczas w rozgrywkach młodzieżowych zdobyliśmy 28 medali Mistrzostw Polski – w tym: 16 złotych,  8 srebrnych, 4 brązowe oraz zajęła wiele punktowanych miejsc w finałach tych imprez. W latach 1977 – 1987 czyli 11 razy z rzędu, nasz zespół juniorów stawał na podium Mistrzostw Polski, zdobywając w nich 7–krotnie złoty medal – w tym przez kolejne 4 lata „z rzędu” oraz  2 razy medal srebrny i 2 razy medal brązowy. Takich sukcesów, poza MKS MDK, nie udało się jeszcze nigdy osiągnąć żadnej męskiej ani żeńskiej młodzieżowej sekcji w kraju, a tylko nieliczne mogą pochwalić się podobnym dorobkiem medalowym sumując wszystkie zdobyte medale sekcji żeńskich i męskich w zawodach halowych i w siatkówce plażowej !  Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że następująca co roku zmiana składu drużyny spowodowana odejściem rocznika kończącego wiek juniora nie sprzyja powtarzaniu sukcesów w tak długim okresie czasu. Również nasi zawodnicy grając w kadrach narodowych juniora lub juniora młodszego –  wiele razy zdobywali medale i zajmowali czołowe miejsca w najpoważniejszych imprezach – takich jak Mistrzostwa Świata czy Europy tych kategorii wiekowych.

W latach 1995, 1997, 2000, 2002, 2006, 2014 nasza drużyna występując zespołem złożonym z juniorów i kadetów (!) awansowała do II Ligi seniorów. W sezonie 2003/2004 zajęliśmy w tych zawodach 5 miejsce, w sezonie 2006/2007 – 7 miejsce. Niestety, pomimo utrzymania się zespołu w lidze (grając wyłącznie naszą młodzieżą), podobnie jak to już trzykrotnie miało miejsce wcześniej, zmuszeni byliśmy przekazać swe miejsce w tej klasie rozgrywkowej innemu klubowi. Spowodowane to było brakiem środków na udział w zawodach ligowych. Dzięki temu zespoły z Piaseczna, Hajnówki, dwukrotnie Legii Warszawa, Siedlec wystartowały w zawodach drugiej ligi zajmując przekazane przez nas miejsce.

Za zasługi i wieloletni wkład w rozwój krajowej siatkówki, sekcja nasza uznana została za „Najlepszą Polską – Młodzieżową Sekcję Siatkarską”  i  odznaczona *SREBRNĄ*, a następnie *ZŁOTĄ* HONOROWĄ ODZNAKĄ Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a w europejskim plebiscycie na najlepszy młodzieżowych klub siatkarski – sklasyfikowana została na 3 miejscu.

W bieżącym sezonie w klubach PLS oraz I i II Ligi występowało kilkunastu naszych wychowanków. Wszyscy grali w podstawowych składach swych drużyn i odgrywali w nich kluczową rolę.

bottom of page